8 цікавих фактів про печінку

Печінка – 2-й за величиною орган в організмі після шкіри. Насправді, вона розміром з футбольний м’яч!

8 цікавих фактів про печінку

Якби я попросив вас назвати орган у вашому тілі, що б перше спало вам на думку?

Серце, яке безперервно перекачує кров по нашому тілу і є символом любові в усьому світі? Чи, може, легені, що дозволяють нам дихати чудовим свіжим повітрям, коли ми виходимо за двері?

Але, напевно, не бідолашна печінка. Прийшов час віддати належне цьому неоспіваному герою людського організму, і ми пропонуємо вам ознайомитися з цим списком ціцікавих фактівstrong>!

Печінка – це великий кривавий орган!

Печінка - це великий орган

Спробуйте вгадати, наскільки велика ваша печінка. Якщо ви думаєте, що розміром з м’ячик для гольфу або з грейпфрут, то ви помиляєтеся!

У дорослої людини вона насправді розміром з футбольний м’яч.

Розташована трохи нижче ребер з правого боку тіла, печінка важить в середньому 3 фунти (1,5 кг), що робить її другим за величиною органом після шкіри.

Вона має клиноподібну форму, складається з чотирьох часток, червоно-коричневого кольору і на дотик нагадує гуму.

У будь-який момент часу печінка містить 10% всієї крові у вавашому організміb> і фільтрує її зі швидкістю близько 1,4 літра на хвилину.

Печінка є серйозним багатозадачним органом, що виконує понад 500 різних функцій.

Печінка всередині людського тіла

Ви коли-небудь замислювалися, як їжа, яку ми їмо, дає нам енергію? Здогадайтеся! Наш старий друг, печінка, відіграє в цьому головну роль!

Вуглеводи, які ми їмо, містяться в таких продуктах, як хліб і картопля, розщеплюються печінкою до глюкози і зберігаються тут у вигляді глікогену.

Мало того, у разі нестачі глюкози печінка може швидко перетворити свій запас глікогену назад у глюкозу, готову до вживання.

Вона діє як фільтр для видалення токсинів, таких як алкоголь, з нашої крові і відіграє ключову роль у боротьбі з інфекціями.

Печінка містить більше половини макрофагів – білих кров’яних тілець, які знищують бактерії та інші недружні чужорідні тіла в нашій крові, що можуть спричинити погіршення здоров’я.

Вона також розщеплює і видаляє старі клітини організму, виробляє білки для згортання крові та зберігає різні вітаміни і мінерали.

На відміну від багатьох інших органів нашого тіла, таких як серце, легені та нирки, вчені ще не змогли створити машину, яка б штучно виконувала всі функції печінки.

Тож бережіть свою печінку, діти!

Жовч виробляється і виділяється печінкою.

Дівчина з похміллям

Знаєте жовто-коричневу рідину, яка з’являється, коли у вас особливо неприємний біль у шлунку або похмілля?

Це жовч, і печінка дорослої людини виробляє до літра її щодня.

Хоча це не дуже приємна рідина, з якою доводиться мати справу поза організмом, вона відіграє дуже важливу роль у розщепленні та поглинанні жирів всередині організму.

Після їжі жовч, яка утворилася в печінці і зібралася в маленьких протоках, потрапляє в головну жовчну протоку, а потім виводиться в дванадцятипалу кишку тонкого кишківника.

Він діє, емульгуючи будь-які жирові молекули, не даючи їм знову зібратися у великі жирові згустки.

Диспергування молекул жиру внаслідок емульгування також збільшує площу поверхні для швидшого всмоктування в кишечнику.

Печінка живе подвійним життям: це орган і залоза!

Печінка живе подвійним життям

Залози – це група клітин зі спеціалізованим завданням виробляти і вивільняти речовини, які виконують певну функцію в організмі.

Вироблення жовчі в значній мірі підпадає під цю категорію, технічно роблячи печінку і залозою, і органом!

Печінка – найкращий друг мозку.

Ділянки людського мозку, що світяться

Ви можете запитати, що такого в глюкозі?

Це основне джерело енергії для клітин нашого мозку, і без неї наш мозок швидко перестав би функціонувати належним чином і врешті-решт помер би.

Тому, коли в нашому організмі не вистачає глюкози, наприклад, між прийомами їжі або під час фізичних навантажень, дуже добре, що у нас є печінка, яка перетворює частину її запасів на енергію для нас!

Без здорової, функціонуючої печінки, яка фільтрує нашу кров, у нас також може розвинутися захворювання мозку, яке називається печінковою енцефалопатією, при якому токсини з крові потрапляють у мозок.

Цей стан може викликати ряд неприємних симптомів, таких як судоми, невиразна мова, сплутаність свідомості, забудькуватість і, можливо, навіть кома.

Деякі ліки були б марними або повністю токсичними без печінки, яка б їх переробляла.

Таблетки, розкидані на столі

Ви можете здивуватися, дізнавшись, що без печінки знеболювальне, яке ви щойно прийняли від нестерпного головного болю, не матиме жодного ефекту.

Багато ліків вводяться в неактивній формі і повинні бути перетворені, або "метаболізовані", організмом в активну, терапевтичну форму.

Деякі ліки, наприклад, хіміотерапевтичні препарати, надзвичайно шкідливі для тканин організму і повинні призначатися в ідеально збалансованій дозі.

Вам потрібно достатньо ліків, щоб печінка не встигла вивести їх з крові до того, як вони нададуть корисну дію, але не так багато, щоб печінка не змогла вивести їх досить швидко, і ліки принесли більше шкоди, ніж користі!

Печінка – росомаха серед органів.

Зображення ферменту теломерази

Мабуть, найвідоміша властивість печінки – це її супергеройська здатність до регенерації.

Печінка може повністю відновити лише 25% своєї структури за кілька тижнів.

Саме тому донори печінки можуть пожертвувати більше половини своєї печінки тому, хто потребує трансплантації, і при цьому повністю відновитися.

Були проведені експерименти на мишах, щоб спробувати з’ясувати, чому це відбувається, і вважається, що це пов’язано з наявністю більшої, ніж в середньому, кількості ферменту "теломерази".

Теломераза відповідає за вироблення "теломер" – ланцюгів ДНК, які розташовані на кінцях хромосом, щоб захистити їх від пошкоджень, але коротшають у процесі реплікації клітин.

Після багатьох клітинних реплікацій теломери врешті-решт зникають, і кінці генетичного матеріалу, що кодує, стають вразливими, спричиняючи фізичні зміни, які ви бачите з віком.

Однак, оскільки деякі клітини печінки мають вищий рівень теломерази, вони можуть довше утримувати свої теломери, захищаючи хромосоми і, таким чином, забезпечуючи більшу кількість клітинних реплікацій, що дає цей регенеративний ефект.

Давні греки були зачаровані печінкою.

Статуя Зевса

Ми всі знаємо, що стародавні греки були розумними людьми, і є докази того, що вони знали про регенеративні властивості печінки навіть без сучасних технологій.

У грецькій міфології Зевс карає титана Прометея за те, що той викрав вогонь і подарував його людям.

Він прив’язує його до скелі і щодня посилає орла, щоб той виїдав його печінку, яка потім відростала, щоб її можна було з’їсти наступного дня і післязавтра.

Давні греки вважали печінку ядром людських емоцій, і ми досі використовуємо грецький термін для позначення печінки – "гепар" – у медичній термінології.

"Гепатит" – це запалення печінки, а термін "печінковий" означає все, що стосується печінки.

Наприклад, "печінкова ворітна вена" – це судина, яка несе кров від шлунково-кишкового тракту до печінки.

Справедливо буде сказати, що ми, безумовно, не надавали печінці належної уваги, на яку вона заслуговує.

Подбайте про свою печінку, ведучи здоровий спосіб життя, включаючи збалансоване харчування та регулярні фіфізичні вправиstrong> – навіть якщо вона може відростати, вона заслуговує на те, щоб про неї піклувалися!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *