Кератоконус: причини, діагностика та лікування

Кератоконус: причини, діагностика та лікування

Кератоконус – це стан, що характеризується витонченням і зміною форми рогівки. Захворювання зазвичай прогресує та вражає обидва ока, але може припинитися.

Симптоми конусності рогівки включають ефект ореолу, почервоніння ока, зниження гостроти зору. Лікування кератоконусу включає, наприклад, крослінкінг, спеціальні контактні лінзи і, у запущених випадках, трансплантацію рогівки. Сам по собі кератоконус не є протипоказанням до керування автомобілем або основою для отримання пенсії і залежить від перебігу захворювання.

Що таке кератоконус – кератопатія

Конус рогівки – це ектазія, тобто стан, при якому змінюється внутрішня структура та форма рогівки. Зокрема, рогівка ока стоншується, і в той же час вона стає опуклою в центрі або по периферії. Це прогресуюче захворювання, що найчастіше вражає обидва очі. Зазвичай він діагностується у молодих людей та підлітків, але це не означає, що кератоконус не виникне у пізнішому віці.

Кератоконус – причини

Незважаючи на дослідження, встановити причину конусності рогівки не вдалося. Кератопатія, мабуть, викликана генетичними факторами, а також факторами довкілля. Це означає, що хтось успадковує схильність до розвитку хвороби, але це не означає, що вона розвинеться. Про це свідчить той факт, що сімейна захворюваність на кератоконус становить менше 10%. Механізм успадкування незрозумілий.

Що таке кератоконус – кератопатія

Передбачається, що причиною цього захворювання може бути відсутність якірних білків, які стабілізують передню частину рогівки. Крім того, в літературі згадуються такі причини кератоконусу:

 • Розтирати око як пальцями, так і через контактні лінзи. У пацієнта з невиявленим мінімальним кератоконусом лінзи недостатньо підходять формою цього елемента ока і пошкоджують його внаслідок мікрорухів.
 • Атопія та алергія – кератоконус значно частіше зустрічається у людей з атопією, тобто шкірним висипом та/або сінною лихоманкою, астмою, харчовою алергією. Цей взаємозв’язок незрозумілий. Можливо, справа в тому, що людина з таким діагнозом набагато частіше треті очі.
 • Окислювальний стрес, тобто ушкодження вільними радикалами кисню. Вільні радикали утворюються всюди, у кожному місці тіла внаслідок метаболізму, хімічних процесів в організмі та захисних реакцій. У пацієнтів з конусністю рогівки відсутні механізми відновлення цього компонента структури ока, що призводить до пошкодження колагену та утворення кератоконусу.
 • Синдром апное уві сні.
 • Гормональні порушення. Ця теорія була підтверджена і є спірною. На користь цієї теорії говорить поява кератоконуса в підлітковому віці і прогресування захворювання, що спостерігається під час вагітності, тобто. коли в людини відбуваються значні гормональні зміни.

Однак безперечно, що кератоконус виникає при генетичних синдромах, при яких пошкоджений колаген, але не тільки. Кератоконус часто зустрічається при: синдромі Дауна, синдромі Марфана, синдромі Елерса-Данлоса, атопічному захворюванні, пролапсі мітрального клапана, вроджені вади очей.

Лікування кератоконусу

Виникнення кератоконуса в дітей віком фактично обмежується вродженими патологіями, тобто дефектами будови ока, синдромом Дауна чи синдромом Марфана. Однак кератопатія не завжди буває досить серйозною, щоб можна було помітити симптоми до статевої зрілості.

Cимптоми кератоконусу

Перші прояви кератоконусу:

 • зоровий дискомфорт;
 • прогресуюче зниження гостроти зору, особливо видимість предметів поблизу джерел світла (ефект ореолу);
 • поява візуальних порушень форми (прямі лінії стають вигнутими або хвилястими);
 • підвищена світлочутливість;
 • почервоніння або припухлість ока.

Розширений кератоконус може включати:

 • розмите зображення;
 • посилення міопії або астигматизму, а також їх раптова поява;
 • необхідність частої заміни коригувальних лінз в окулярах, особливо коригувальних астигматизм, коли раніше такої проблеми не було, що контактні лінзи більше не підходять до ока, та їх носіння викликає дискомфорт.

Майте на увазі, що симптоми кератоконусу можуть бути різними для лівого та правого ока. Симптоми зазвичай наростають повільно і з часом змінюються, але може виникнути надзвичайна ситуація, звана гідроцеле, коли виникає набряк рогівки, раптова втрата гостроти зору та рубці, що призводять до втрати прозорості рогівки. Поява рубців – це постійна і незворотна зміна, якщо вони торкнуться центральної частини рогівки, це буде показанням для трансплантації рогівки.

Діагностика кератоконусу

Діагностика кератоконусу

Роговичний конус діагностується лікарем під час медичного огляду. Навіть найпростіше обстеження з використанням збільшення може спричинити підозру на аномалію будови рогівки. Додатково у офтальмолога є:

 • щілинна лампа – з її допомогою можна оцінити передній сегмент ока, а також виявити наявність симптому Ріццутті, тобто світлового рефлексу на носовій стороні при освітленні світлом, сфокусованим на скроневій частині рогівки або лініях Фогта;
 • скіаскопія – це тест, що дозволяє виявити симптом ножичного руху тіні по дну ока;
 • комп’ютерна відеокератографія – найбільш чутливий метод виявлення змін кривизни рогівки (топографії рогівки);
 • біомікроскопія – специфічні відображення у кобальтовому світлі;
 • пахіметрія – це тест товщини рогівки;
 • ОКТ, тобто оптична когерентна томографія – дозволяє відтворити форму та товщину рогівки.

В обґрунтованих випадках офтальмолог може використовувати генетичне тестування, особливо при діагностиці дитини чи підлітка, для виявлення вроджених захворювань сполучної тканини чи генетичних синдромів.

Лікування проводиться на основі медичного огляду, огляду в щілинній лампі та додаткових тестів – таких як оптична когерентна томографія рогівки (дозволяє оцінити топографію рогівки), пахіметрії (визначає товщину рогівки) та додаткових генетичних тестів.

Як жити з кератоконусом

Кератоконус лікується різними способами, залежно від симптомів, стану пацієнта та переваг.

 • По-перше, пацієнта інформують про те, чого слід уникати та яку поведінку слід виключити. Головне – виключити звичку терти очі.
 • По-друге, слід відмовитися від використання стандартних контактних лінз, які не підходять ураженій рогівці. Внутрішньочерепний тиск слід контролювати, але важливіше контролювати глаукому, якщо вона супроводжує конус.
Слід уникати дій, які можуть підвищити внутрішньоочний тиск, наприклад, підйом ваги. Це важливо для запобігання розвитку гідроцілі рогівки. Однак протипоказань до нормальної фізичної активності, бігу підтюпцем та легким силовим тренуванням немає. Всі деталі необхідно узгоджувати з лікарем, тому що кожен кератоконус має різні характеристики.

Лікування кератоконусу

Метод лікування кератоконусу залежить від стадії хвороби.

Лікування кератоконусуВиправлення дефекту зору за допомогою окулярів – лікування першої лінії при легкому початковому ектазії рогівки, що покращує життєдіяльність пацієнта. Однак на якомусь етапі терапії цього може виявитися недостатньо.

 

Спеціальні контактні лінзи зазвичай виготовляються на замовлення при конкретному дефекті рогівки. Це можуть бути м’які лінзи з дещо гіршою гостротою зору. Жорсткі лінзи здатні пропускати повітря (RGP/GP – жорсткі газопроникні) і забезпечують хорошу гостроту зору, але при тривалому використанні викликають дискомфорт. Гібридні лінзи (комбіновані лінзи) – м’яка лінза стосується рогівки, жорстка лінза RGP розташовується над нею. Лінзи гібридні (гібридні лінзи) – лінза RGP посередині та м’яка по периферії. Склеральні лінзи – упираються в склеру, а не рогівку.

Зшивання колагенових волокон (зшивання) – рибофлавін після введення з наступним опроміненням ока лазерним світлом. Лікування стабілізує тканину рогівки та уповільнює прогресування захворювання.

Внутрішньокорнеальні кільця розташовуються на зовнішньому краї рогівки у лазерних тунелях. Це сучасний метод покращення форми рогівки.

Можна сповільнити прогресування хвороби за допомогою крос-лінкінгу. Дана процедура є безболісною, проводиться під місцевою крапельною анестезією та  дає стабільні результати на 8-10 років. Більше інформації про діагностику та лікування кератоконусу https://lvivmedicalcenter.com/blog/diagnostyka-ta-likuvannya-keratokonusu/ можете дізнатись за посиланням на сайті медичного центру LMC.

Трансплантація рогівки призначена для прогресуючих, запущених випадків захворювання, яке не піддається лікуванню іншими методами.

Конус рогівки, пенсія та водійські права

Конус рогівки може давати право на отримання допомоги по інвалідності, якщо гострота вашого зору впала нижче 0,3. Крім того, кератоконус може бути основою не тільки для довідки про інвалідність. Групи інвалідності та пенсія призначаються в індивідуальному порядку. Наявність захворювання недостатньо, його наслідки для здоров’я оцінює медична комісія.

Конус рогівки не є протипоказанням до керування автомобілем. У цій ситуації, як вище, важливі гострота зору. Порушення зору індивідуально оцінюються лікарем, уповноваженим видавати офтальмологічний висновок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *