Діабетична ретинопатія: діагностика та лікування

Діабетична ретинопатія: діагностика та лікування

Діабетична ретинопатія є основною причиною сліпоти у пацієнтів з діабетом. Причини підвищеної ламкості очних капілярів, симптоми, медикаментозне та хірургічне лікування.

Діабетична ретинопатія – це ускладнення цукрового діабету, при якому уражаються судини сітківки ока і знижується гострота зору. Патологія розвивається повільно і супроводжується крововиливами в сітківку ока. Без лікування основного захворювання воно швидко прогресує.

Діабетична ретинопатія причини

Діабетична ретинопатія симптоми

Надлишок глюкози в крові є основною причиною ураження судинної системи ока. Як правило, хворі на цукровий діабет страждають ожирінням і гіпертонією. Це прискорює руйнування капілярів, що живлять сітківку.

Судини стають настільки крихкими, що можуть лопнути навіть під час сну. Кров потрапляє в склоподібне тіло, погіршується зір. На місці крововиливу можуть утворюватися рубці, які відтягують сітківку від судинної оболонки. У міру прогресування захворювання перед сітківкою утворюються плівки фіброзної тканини і розвивається макулярний набряк. Супроводжується різким погіршенням зору.

Діабетична ретинопатія симптоми

На початкових стадіях хвороба протікає безсимптомно. Погіршення зору свідчить про запущений патологічний процес.

Симптоми, що вимагають негайної медичної допомоги:

 • труднощі з читанням;
 • нечіткість бачення предметів;
 • пелена, тіні перед очима;
 • повна або часткова втрата зору;
 • біль, печіння в оці.
Діагноз цукровий діабет вимагає регулярного огляду у офтальмолога.

Діабетична ретинопатія діагностичні заходи

Як тільки виявлено цукровий діабет, ендокринолог направляє пацієнта до офтальмолога. Це допоможе визначити порушення в кровоносних судинах ока ще до появи перших симптомів.

Перевірка включає:

1. Оцінка зорових функцій – гострота, поля зору, сітка Амслера. Вимірюється внутрішньоочний тиск.

2. Огляд очного дна та інших ланок системи ока за допомогою офтальмоскопа або щілинної лампи. Це допоможе виключити помутніння кришталика та інші патологічні процеси.

3. ОКТ (оптична когерентна томографія) – для виключення макулярного набряку на ранніх стадіях захворювання, коли патологічний процес ще не заміщений офтальмоскопією.

4. Флюоресцеїнова ангіографія – показана для виявлення макулярного набряку та ішемії судин сітківки. Отримані зображення дозволяють спостерігати за змінами в тканинах ока при прогресуванні захворювання та оцінювати якість та ефективність лікування.

Діабетична ретинопатія діагностичні заходи

Лікування діабетичної ретинопатії

Обов’язковою умовою для хворих на цукровий діабет є спостереження у ендокринолога і дотримання його рекомендацій. Це прийом гіпоглікемічних препаратів, дієта, активний спосіб життя, контроль рівня цукру в крові та артеріального тиску. Лікування діабетичної ретинопатії залежить від її стадії і підбирається індивідуально. Показано:

1. Призначення лікарських засобів – вітамінів, ангіопротекторів. Медикаментозна терапія проводиться в I стадії захворювання. Показані часті повторні огляди. Крім того, лікар повинен перевірити, наскільки точно і як часто пацієнт контролює рівень цукру в крові.

2. Лазерна фотокоагуляція – проводиться при II або III стадії захворювання. Метою лікування є уповільнення прогресування ретинопатії, запобігання проліферації кровоносних судин і появі фіброзної тканини. Після процедури зазвичай поліпшується гострота зору пацієнта.

3. Вітректомія – видалення склоподібного тіла – показано на пізніх стадіях патологічного процесу. Лікар видаляє середовище, в якому після крововиливу відбувається розростання сполучної тканини, нових судин і скупчення крові.

Профілактика і прогноз

Без коригування дієти і підтримки нормального рівня цукру в крові і артеріального тиску прогноз несприятливий.

Лікування діабетичної ретинопатії

 

Єдиним надійним методом профілактики є дотримання комплексу заходів щодо компенсації цукрового діабету. Пацієнти з виявленими ендокринними захворюваннями повинні проходити огляд у офтальмолога 2 рази на рік.
Діабетична ретинопатія є серйозним ускладненням цукрового діабету, що призводить до ураження судин сітківки ока та погіршення зору. Своєчасна діагностика та належне лікування, включаючи контроль рівня цукру в крові, медикаментозну терапію, лазерну фотокоагуляцію чи вітректомію, є важливими для запобігання прогресуванню захворювання та збереження зору. Регулярний моніторинг офтальмологом та дотримання комплексу заходів щодо компенсації цукрового діабету є ключовими для профілактики діабетичної ретинопатії.

2 думки на тему “Діабетична ретинопатія: діагностика та лікування

 1. Добрий день. Які ви молодці! Купити на біржі extx.ru текст на російській мові “Диабетическая ретинопатия”, перекласти на українську. Скільки праці вклали. Економні, ви мої. Текст існує і на український з 2021 року, і він також був у продажу. Но це ж треба було ще 100 гривень віддати. Які збитки. Легше – наколоти копірайтера. Так? Ганьба, з рашкованів приклад узяли?

  1. Дякую, що звернули увагу на статтю “Діабетична ретинопатія”
   Ми завжди прагнемо забезпечити якісний контент для наших читачів.
   Стаття унікальна, нічого забороненого в тексті статті або в посиланні немає.
   Щоб уникнути подібних ситуацій надалі, ми вдосконалимо процес пошуку і відбору матеріалів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *