Коли ми говоримо “смачно”? Найважливіші правила

Чи потрібно говорити "смачно"? Виявляється, ні! Сказати "Смачно!" на офіційному обіді або вечері перед їжею вважається серйозним промахом згідно з правилами хорошого тону. Сказати "Смачно!" на офіційному обіді перед їжею вважається серйозною помилкою згідно з правилами хорошого тону. Але чи існують ситуації, коли побажання приємного апетиту є прийнятним? Ми пояснюємо!

"Приємного апетиту", "Бон апетит!", "Buon Appetito" – ці побажання насолодитися трапезою звикли вважати звичайним обов’язком. І все ж! Фахівці з вишуканої кухні попереджають, що бажати "Смачного" – це поганий тон, і цього робити не варто. Особливо в офіційній обстановці, наприклад, на діловій вечері. Як таке може бути, якщо побажання "смачного" ми засвоїли ще від наших мам і бабусь вдома? З’ясуємо, коли ми говоримо "смачно", а коли від цього краще утриматися?

Кажемо "смачного". Які існують правила і чому їх важливо знати?

Почнемо з того, що справжній джентльмен дуже добре розбирається в етикеті за столом. Тут важливі не лише такі правила, як хто сідає за стіл першим, чи варто відсувати стілець жінці, як користуватися серветкою, коли починати їсти або для чого використовуються столові прилади. Під час їжі також важливі правила ведення бесіди. Ваші хороші манери можна розпізнати не тільки по тому, як ви говорите – ви підтримуєте правильний тон і гучність голосу, – але і по тому, що ви говорите. Чи доречно говорити "Приємного апетиту!" перед їжею?

Хоча з раннього дитинства в сім’ї нас вчили говорити "Приємного апетиту!" перед їжею, експерти з етикету сходяться на думці, що це не є доречним. Більше того, існує навіть конкретне обґрунтування, яке може вас здивувати.

Чому ми не кажемо "смачного"? Savoir-vivre вказує на те, що коли ви висловлюєте таке побажання комусь, ви висловлюєте сумнів у тому, що страва справді добре приправлена, свіжа, ситна і – дійсно – смачна. Тим самим ви підриваєте майстерність кухаря. Отже, як бачите, ваші добрі наміри можуть бути для когось образливими. Коли ви, як гість, кажете людині, яка приготувала їжу: "Приємного апетиту!", ви ніби говорите їй: "Сподіваюся, тобі все ж таки сподобається". А коли ви самі готували і кажете своїм гостям "смачно!", ви ніби просите їхньої вдячності, навіть якщо ваші кулінарні подвиги не є першокласними. Але! Що стосується останньої ситуації, то тут є й інші рекомендації, про які ми поговоримо в наступному абзаці.

Чому так демонізують польське "смачно!", коли це заохочення до їжі успішно функціонує в інших мовах? Хіба у Франції не доречно сказати "Бон апетит!", а в Німеччині – "Ґутен апетит!"? Згідно з деякими тлумаченнями етикету, важливим є не стільки саме побажання, яке висловлюється перед їжею, скільки його семантика. У германських та романських країнах бажають "смачного", тобто щоб трапеза супроводжувалася "гарним апетитом". у германських та романських країнах, щоб у вас був гарний апетит і ви насолоджувалися їжею. Саме так заохочують до їжі англійці та американці – це дуже часто можна почути від офіціантів, а також кухарів: "Смачного!". У польській мові (а також в українській та чеській) вираз "смачного!" є невдалим і має на увазі щось інше – саме те, що страві чогось не вистачає.

Всі ці вигуки виконують важливу функцію. Справа в тому, що вигук "Смачно!" є сигналом до того, що ми можемо почати їсти страву. Це все одно, що вистрілити з пістолета під час перегонів. Коли ви сидите в компанії за столом, ви не повинні брати столові прилади і починати їсти, поки остання людина не отримає свою тарілку. Тільки тоді можна починати їсти. І ось тут "Приємного апетиту!" або англійське "Enjoy your meal!" виконує дуже корисну функцію – воно ще й звучить трохи краще, ніж "ми починаємо" або "ви вже можете". У такому разі – як воно в підсумку: ми кажемо "Смачного!" чи ні?

коли-зустрічається-смачно-1

Коли ми говоримо "смачного", а коли краще утриматися?

Чи доречно говорити "смачно!" за будь-яких обставин? Тут краще говорити не про категорію "треба", а радше про питання дозволу на його вживання. Ось кілька ситуацій, в яких допустимо казати "смачно":

1. як господар

Коли ви самі приготували їжу і перебуваєте вдома, ви можете побажати своїм гостям "Смачного!". Тоді щонайбільше висловлять сумнів у ваших кулінарних здібностях і нікого не образять.

2. на сімейному зібранні

Якщо у вашому домі сказали "смачного", не треба нікому читати лекцію про етикет. Коли ваша мама каже вам "Смачно!", відповідайте тим же, щоб не поставити її в незручне становище.

3. коли ви хочете заохотити людей до їжі

Ви також можете сказати "смачно!", коли запрошуєте інших до себе додому і хочете заохотити їх почати їсти.

коли-сказати-смачно-2

А коли не варто однозначно казати "смачно!"?

1) В офіційних обставинах

У місцях із суворим етикетом утримайтеся від "смачного!". Коли говорити "смачного" – чи можете ви побажати комусь приємного апетиту? Ні. Прибережіть таке побажання лише для присутності за столом інтернаціональної компанії.

2. у ресторані

Уникайте бажати комусь смачної їжі, коли ви перебуваєте в ресторані. Це може образити кухаря. Якщо ви працюєте офіціантом, також уникайте цієї фрази.

3) Незнайомцям, які їдять

Якщо ви їдете в поїзді і хтось починає їсти бутерброд, не кажіть йому "смачного". Це може бути дуже незручно.

4. під час їжі

Не кажіть "Приємного апетиту!", коли хтось вже їсть! Людина навіть не має повного рота, щоб відповісти на це.

5. в гостях

"Приємного апетиту!" не слід казати гостю, який не готував їжу. Це може образити господаря.

Вибирайте правильний одяг з асортименту бренду Lancerto для трапези

З давніх-давен наша культура оберталася навколо їжі. Розкішні бенкети знаті, пікніки в садах чи сучасні посиденьки з друзями за спільним столом – все це способи відчути наше життя. Їжа об’єднує і, що важливо, є важливим культурним засобом – адже у кожного народу і навіть регіону є свої страви, які багато говорять про їхній підхід до життя, суспільства чи навіть науки. Тож ми їмо за різних обставин. Іноді необхідно адаптувати своє вбрання до обстановки, в якій відбувається трапеза.

Ми підготували для вас 4 стилі, які варто враховувати під час обіду в різних випадках. Подивіться, як одягнутися на сімейну вечерю, на весілля, на побачення і на пікнік з друзями.

1. сімейна вечеря в неділю

Коли ви отримали запрошення до батьків, бабусь і дідусів на сімейну недільну вечерю, не забудьте одягнутися відповідним чином. Старше покоління оцінить ваше бездоганне вбрання. Вам не обов’язково одягати краватку з цієї нагоди. Однак поєднання темно-синіх штанів-чінос, синьої сорочки та спортивного піджака в клітинку буде дуже доречним. Доповніть образ коричневими туфлями-дербі та ременем того ж кольору.

коли-сказати-смачно-марина-1

2. їжа на весіллі

Найкращим вбранням для весілля, де ви виступаєте в ролі гостя, буде костюм, біла сорочка і приглушена краватка. Класичний варіант – темно-сині штани та піджак. На шиї зав’яжіть сталеву краватку невеликим кидком. Для офіційних заходів одягайте чорні оксфорди і чорний шкіряний ремінь з автоматичною пряжкою.

коли-скажеш-смачний-костюм-2

3. побачення для двох у ресторані

Якщо ви домовилися про побачення в ресторані, відповідайте рівню офіційності свого вбрання тому місцю, куди ви йдете. Одягніть бежеві чінос і джемпер такого ж кольору. Накиньте темно-синій піджак в клітинку . Доповніть образ коричневими туфлями-монахами і ременем такого ж відтінку.

4. пікнік у парку з друзями

Весняна погода ідеально підходить для проведення часу на свіжому повітрі. Коли ви з друзями запланували виїзд на природу і їсте заздалегідь приготовлену їжу на ковдрі в парку або на лузі, адаптуйте своє вбрання відповідним чином. Перш за все, подбайте про те, щоб вам було комфортно на спортивній прогулянці. Якщо ви їсте на землі, добре вдягнути зручні штани, наприклад, чорні спортивні джоггери – еластична тканина дозволить вам сидіти, схрестивши ноги, або іншим чином зручно розташуватися на землі. Доповніть його білим лонгслівом і, якщо вам холодно, темно-синім кардиганом з коміром-стійкою і накладними кишенями. Завершіть образ сонцезахисними окулярами і чорними кросівками з крокодилячої шкіри на білій підошві.

коли-говорять-смачний-довгий-рукав-4

5. барбекю з друзями

Ви можете одягнутись абсолютно повсякденно для цієї події. На вечірку краще одягнути щось повсякденне. Поєднайте джинси з сорочкою-поло та мокасинами. Також візьміть з собою трикотажний джемпер з V-подібним вирізом, щоб можна було заправити під нього комір сорочки. Колір вашого ременя повинен визначати відтінок вашого взуття.

коли-сказати-смачна-сорочка-5

Завдяки нам ви будете знати, коли сказати "смачно"!

Ви вже знаєте, чи варто казати "Смачно!" за столом. Хоча така поведінка не буде неправильно зрозумілою за сімейним столом, краще утриматися від цього в колі друзів або незнайомих людей. Пам’ятайте, що справжній джентльмен вміє не тільки одягатися відповідно до нагоди, а й дотримуватися бездоганних манер за столом під час трапези.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *