Погляд на історію сучасного кондиціонування повітря

Вілліс Керріер - винахідник сучасного кондиціонера

Хоча римляни використовували свої акведуки, щоб пропускати прохолодну воду крізь стіни будинків багатих людей, а імператор Елагабал влітку навіть споруджував у своєму саду пагорб зі снігу, щоб зберегти прохолоду, сучасний кондиціонер з'явився у нас лише з 1902 року.

 

Вілліс Керрієр є чудовим прикладом американської науки та інженерії – він закінчив інженерний факультет Корнельського університету лише у 1901 році, а вже наступного року винайшов сучасний кондиціонер.

Що я вважаю дуже цікавим у цій історії, яка так часто трапляється в процесі наукових відкриттів, так це те, що він не намагався знайти спосіб охолодити наші будинки в спекотні літні дні, а скоріше намагався знайти спосіб вирішити основну проблему свого роботодавця, компанії Sackett-Wilhelms Lithographing, де високий рівень вологості призводив до розмазування чорнила і деформації паперу. Тож його винахід забезпечував контроль вологості і, майже як побічний ефект, також забезпечував охолодження.

Термін "кондиціонування повітря" придумав не Керріер – це кулачок іншого інженера, Стюарта Крамера, який працював на текстильній фабриці і насправді намагався досягти протилежного ефекту – підвищити вологість, щоб пряжу було легше виробляти з меншою кількістю обривів – він назвав цей процес "кондиціонуванням повітря" в 1906 році.

Вілліс Керрієр перейняв цю назву і заснував у 1915 році інженерну корпорацію Carrier Engineering Corporation, щоб принести охолодження в офіси та будинки по всій Америці, а згодом і по всьому світу.

Першим громадським приміщенням, яке було обладнано кондиціонером, став театр "Ріволі" на Таймс-сквер влітку 1925 року. У кінотеатрі показували фільми для переповнених залів, які були раді не лише врятуватися від спеки, а й розважитися – звідси й пішла традиція літнього блокбастера.

У той час кондиціонери були ще дуже дорогими у виробництві і використовувалися переважно в промислових цілях – навіть перші кімнатні кондиціонери в 1930-х роках коштували понад 10 000 доларів за штуку – це дуже багато, враховуючи, що середня заробітна плата в 1934 році становила лише 1 368 доларів.

Багато підприємців того часу бачили, що ця нова технологія матиме величезний успіх, і в результаті ряд компаній почали виробляти і вдосконалювати системи кондиціонування повітря, намагаючись вивести їх на більш широкий ринок.

Чудовим прикладом цього були брати Геттли, які в 1939 році заснували компанію з масового виробництва випарних охолоджувачів повітря, яка згодом стала відомою як Goettl Good Guys у Феніксі. Вони створили довгий список винаходів для кондиціонування повітря і в підсумку отримали понад 100 патентів на своє ім'я. Так само, як і Carrier, їхня компанія все ще міцно стоїть на ногах, хоча вони більше не займаються виробництвом, і ви можете побачити сучасне втілення компанії в Goettl Air Conditioning.

Багато технологій в сучасних будинках легко сприймаються як належне, але коли справа доходить до кондиціонування повітря, ми всі цінуємо його, коли приходимо додому спекотного літнього вечора і хочемо розслабитися. Я знаю, що я не єдиний, хто відчуває вдячність – за свої досягнення Вілліс Керрієр був введений до Національної зали слави винахідників у 1985 році, а в 1998 році він був включений до списку "100 найвпливовіших людей 20-го століття" за версією журналу TIME.

Досить крута історія, чи не так? 🙂

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *