Тюльпаноманія – коли в Голландії за квіти купували будинки

Тюльпаноманія мала місце в Голландії 17 століття, розпочавшись приблизно в 1624 році і досягнувши свого піку між 1636 і 1637 роками.

Тюльпаноманія - дивовижна цінність тюльпанів

У 1600-х роках світ пережив одну з перших великих фінансових бульбашок – тюльпаноманію.

Тюльпаноманія мала місце в Голландії 17-го століття, розпочавшись приблизно в 1624 році і досягнувши свого піку між 1636 і 1637 роками.

Хоча про те, наскільки поширеною була тюльпаноманія, досі точаться суперечки, беззаперечним є той факт, що ціна на цибулини тюльпанів злетіла до смішних висот – одна цибулина тюльпана часто коштувала більше, ніж річний заробіток кваліфікованого торговця!

Так чому ж голландці втратили розум через тюльпани?

Різнокольорові тюльпани в міксі

Забарвлення та різноманітні візерунки тюльпанів, що були завезені з Османської імперії (нині Туреччина), були несхожі на все, що бачили голландські садівники 17 століття: вони були набагато багатшими та соковитішими, ніж європейські квіти.

Голландська культура швидко захопилася тюльпанами, а сад став символом статусу і багатства.

Ще одним фактором, який спричинив голландський тюльпановий бум, був життєвий цикл самого тюльпана.

Материнська цибулина тюльпана живе лише кілька років і може давати лише два-три клони на рік.

Крім того, щоб виростити тюльпан з насіння до зрілості, потрібно приблизно сім років.

Через ці два фактори пропозиція тюльпанів була мінімальною, в той час як попит на них стрімко зріс, а це означає, що ціни на тюльпани також стрімко зросли через різкий стрибок на ринку між попитом і пропозицією тюльпанів.

Скільки коштували цибулини тюльпанів?

Проросла цибулина тюльпана

Протягом 1630-х років ціна на цибулини тюльпанів неухильно зростала, оскільки все більше людей, переважно заможних купців і торговців, а не представників знаті чи традиційних інвесторів, виходили на квітковий ринок.

Оскільки на цьому ринку працювали переважно незалежні торговці, а не представники знаті, торгівля тюльпанами зазвичай відбувалася не на голландській біржі, а на вулицях, у тавернах чи навіть на аукціонах.

До 1636 року навіть цибулини тюльпанів найнижчої якості або найпоширеніших тюльпанів коштували цілий статок, а середня ціна становила приблизно 160 гульденів, зростаючи до 200 гульденів на піку тюльпаноманії.

Хоча важко підрахувати, скільки це, але в середньому торговці приносили додому близько 150 гульденів на рік.

Під час піку тюльпаноманії більшість цибулин переходили від покупця до покупця просто заради прибутку, навіть не будучи посадженими, причому деякі з них змінювали до 10 різних продавців на день.

Найвідоміший випадок тюльпаноманії.

Ряди цибулин тюльпанів, що висіваються

Найвідомішим випадком захоплення тюльпаноманіями став випадок, коли семеро дітей-сиріт виставили на аукціон свій спадок від померлого батька.

Цим спадком були 70 цибулин тюльпанів, включаючи неймовірно рідкісну цибулину Violetten Admirael van Enkuizen, яка сама по собі була продана за 5 200 гульденів.

Загальна сума аукціону склала 53 000 гульденів, і все це за 70 цибулин.

У 1635 році на іншому аукціоні 40 цибулин продали за 100 000 гульденів. Нагадаю, що звичайний кваліфікований торговець заробляв приблизно 150 гульденів на рік.

Цибулини тюльпанів також добре продавалися.

Рожеві тюльпани зблизька

Відомо, що в цей час цибулини тюльпанів обмінювали на товари, а не просто продавали.

Відомий один конкретний випадок, коли дуже рідкісну цибулину тюльпана обміняли на чотирьох вгодованих волів, вісім вгодованих свиней, дванадцять вгодованих овець, дві свинячі голови вина, чотири оберти пива, тисячу фунтів сиру, дві тонни масла, ліжко, срібний кубок, комплект вишуканого одягу, два останніх міхи пшениці та чотири останніх міхи жита.

Все це оцінювалося приблизно в 1,500 – 2,000 гульденів!

Було також багато випадків, коли цибулини тюльпанів використовували для купівлі будинків, землі або ферм, а один випадок, коли цибулину сорту Semper Augustus обміняли на 12 акрів сільськогосподарських угідь.

Падіння цибулин тюльпанів …

Ряди червоних тюльпанів з вітряками вдалині

Як і всі фінансові бульбашки, вони лускають.

І бульбашка тюльпаноманії лопнула з тріском.

Все почалося в місті Харлем на звичайному аукціоні цибулин тюльпанів, коли інвестор не з’явився, щоб заплатити за свої тюльпани.

Це викликало на ринку занепокоєння, адже здавалося, що більше ніхто не купує цибулини тюльпанів для того, щоб отримати квіти, а навпаки, всі купують їх для того, щоб потім переробити і продати.

За кілька днів паніка набула масового характеру, і ринок тюльпанів почав руйнуватися сам по собі.

За кілька тижнів тюльпани коштували менше, ніж 1% від тієї ціни, яку вони колись мали.

Незважаючи на жорсткий крах ринку тюльпанів, наслідки були не надто значними.

Оскільки більша частина торгів відбувалася на Мейн-стріт, а не на фондовій біржі чи між аристократами, загальна економіка Нідерландів не надто постраждала від розриву тюльпанової бульбашки.

Nationale Tulpendag.

Поле рожевих тюльпанів

Тюльпани досі є синонімом голландської культури, і в Нідерландах третя субота січня – це "Nationale Tulpendag", або Національний день тюльпанів для англомовних.

Щоб відзначити цей день, площа Дам в Амстердамі заповнюється приблизно 200 000 тюльпанів в екстравагантній виставці.

Люди з’їжджаються з усіх куточків Нідерландів та світу, щоб побачити їх і стоять у черзі, щоб зірвати кілька з них, щоб забрати з собою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *