Базова підготовка до домашньої пожежної безпеки

Базова підготовка будинку до пожежної безпеки

Я збирався смажити у фритюрі вечерю, поставив на плиту велику каструлю з олією, накрив її кришкою і відволікся. Приблизно через 45 хвилин, коли я підняв кришку з каструлі, вона одразу ж спалахнула.

Оскільки в школі мене навчали основам пожежної безпеки та діям у надзвичайних ситуаціях, я одразу зрозумів, що гасити полум’я водою – це найгірше, що я можу зробити, адже вогонь буде негайно позбавлений кисню. Я зміг загасити вогонь, опустивши кришку на місце за допомогою палиці від мітли – якби це не вдалося, я б накрив його протипожежною ковдрою.

Причина, з якої я розповів цю історію, полягає в тому, щоб продемонструвати, як легко може виникнути пожежа в будь-якому будинку, і, сподіваюся, переконати вас подумати про план пожежної безпеки вашого будинку і про те, що ви можете зробити, щоб забезпечити готовність вашого будинку і всіх його мешканців у разі найгіршого розвитку подій.

Щоб показати вам, наскільки небезпечним може бути цей тип кухонної пожежі, доктор Пітер Вотерс з Королівського інституту демонструє, до чого призводить додавання невеликої кількості води до невеликого вогнища загоряння олії:

Базовий контрольний список домашньої пожежної безпеки

Контрольні списки нудні, але є причина, чому ними користуються професіонали від пілотів авіакомпаній до хірургічного персоналу в лікарнях – вони працюють! Тож перегляньте цей список і складіть план, щоб перевірити кожен з цих пунктів протягом тижня.

План пожежної евакуації

Вам потрібно створити план евакуації на випадок надзвичайної ситуації і викласти його на папері. Це займе всього 15 хвилин, якщо ви скористаєтеся простим шаблоном, як-от “План евакуації з дому при пожежі”, наданим Американським Червоним Хрестом. Переконайтеся, що ключі від усіх замкнених зовнішніх дверей знаходяться в місці, до якого легко дістатися в надзвичайній ситуації – особливо вночі, якщо припустити, що електроенергія зникне і освітлення буде відсутнє.

Димова сигналізація

Димові сигналізації є обов’язковими згідно з багатьма будівельними нормами та правилами безпеки, але в деяких старих будинках вони все ще можуть бути відсутніми. Незалежно від того, чи є вони обов’язковими для вашого будинку, ви повинні встановити їх і регулярно перевіряти їхню роботу – раз на 6 місяців буде достатньо. Зверніть увагу на наступні факти від NFPA:

 • Ризик загибелі в результаті пожежі зменшується вдвічі, якщо у вашій оселі працює димова сигналізація.
 • 3 з кожних 5 смертей на пожежах трапляються у будинках, де не працює димова сигналізація.
 • 37% випадків загибелі людей на пожежах трапляються там, де не встановлено димових сигналізацій.

Якщо ви встановлюєте нову димову сигналізацію, подумайте про придбання комбінованих датчиків диму та чадного газу для додаткового захисту.

Пожежна безпека на кухні

NFPA також стверджує, що приготування їжі є основною причиною домашніх пожеж, тому вам слід вжити особливих заходів для пожежної безпеки на кухні:

 • Придбайте протипожежну ковдру – ви можете купити її в місцевому магазині товарів для дому, наприклад, Home Depot або Homebase.
 • Подумайте про придбання вологого хімічного вогнегасника, оскільки вони розроблені спеціально для гасіння кухонних пожеж, особливо тих, джерелом яких є олія: Пожежна служба Великобританії.
 • Не розміщуйте засоби пожежної безпеки над плитою або духовкою або близько до них – у разі пожежі ви, швидше за все, не зможете до них дотягнутися, а також тримайте вогнегасники в недоступному для маленьких дітей місці.

Кілька більш просунутих ідей щодо домашньої пожежної безпеки

Тепер, коли ми розглянули основи, давайте подивимось на деякі додаткові кроки, які ви можете зробити.

Безпечне зберігання пального та хімікатів

Ви, напевно, вже зберігаєте легкозаймисті речовини в безпечних прохолодних місцях, подалі від джерел тепла в будинку, просто не забудьте зробити те ж саме в гаражі або сараї, якщо вони у вас є. Ось кілька додаткових порад:

 • Не храните на чердаке горючие материалы и горючие химикаты – в том числе масляные краски и разбавители для красок.
 • Не делайте самостоятельно резервуар для системы отопления на масле – он должен быть изготовлен на профессиональном оборудовании в соответствии со стандартами безопасности.
 • По возможности храните легковоспламеняющиеся химические вещества в прохладном и хорошо проветриваемом садовом домике – держите огнетушитель рядом с домиком, но не внутри него, если в случае пожара доступ к нему будет затруднен.

Системы противодымной вентиляции

Как видно из приведенной ниже диаграммы, составленной NFPA, вдыхание дыма является причиной большего числа смертей при пожаре, чем ожоги:

Если вы строите новый дом или проводите капитальный ремонт, то, возможно, вам стоит подумать об установке системы противодымной вентиляции. В случае пожара они открывают такие элементы, как окна и/или крышные фонари. Они могут быть полностью автоматизированы или включаться вручную с помощью центрального пульта управления. На этой схеме, предоставленной компанией Rockburn Limited, хорошо видно, как работает такая система:

система протидимної вентиляції

Автоматические системы разблокировки замков

Дедалі більшою проблемою для пожежної безпеки будинку стають деякі заходи, яких ми вживаємо для його захисту – чудово мати захисні решітки, що закривають усі двері та вікна, щоб не впустити грабіжників, але вони також можуть мати неприємний ефект, залишаючи вас у пастці всередині будинку під час пожежі.

Ось кілька варіантів, як запобігти тому, щоб ваша система безпеки не залишила вас у пастці в палаючому будинку:

 • Зробіть своїми руками: встановіть електронні замки на дверях і вікнах та підключіть їх до системи пожежної сигналізації. Я б рекомендував це лише людям, які мають певне розуміння того, як працюють системи домашньої автоматизації, або тим з вас, хто готовий докласти зусиль, щоб навчитися. Однією з систем домашньої автоматизації, яка має вбудовану функцію перевірки пожежної сигналізації, є система управління ELK M1 Gold Cross Platform.
 • Ви можете придбати комбіновані системи пожежної та охоронної сигналізації, які можна запрограмувати на відмикання замків, але на даному етапі вони в основному виробляються для комерційного використання.

Якщо домашня автоматизація – це не зовсім ваша стихія, то низькотехнологічним рішенням буде розмістити ключі від віконних і дверних решіток біля дверей і вікон – саме так роблю я.

Якщо більш складні ідеї для вас занадто складні, просто поверніться до Базового контрольного списку домашньої пожежної безпеки і переконайтеся, що у вас є все необхідне.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *